Vill du larma om något allvarligt kan du framöver skicka bilder till SOS-Alarm: - Att skicka en bild kan vara ett mycket mer direkt sätt att förmedla hur en brand har utvecklats, eller hur extrema väderförhållanden påverkar exempelvis människor och trafik, säger Maria Khorsand, VD SOS Alarm.
Det traditionella sättet att ringa SOS Alarm vid en allvarlig händelse är inte förbi men nu kan du även skicka kompletterande bilder till ledningsoperatörerna. SOS Alarm inför även en chattfunktion. Enligt SOS Alarms VD Maria Khorsand är tekniken ett viktigt komplement: – Idag sker kontakten nästan uteslutande via telefonsamtal, men många skulle säkert uppskatta möjligheten att kommunicera med SOS Alarm via sms eller en chatt, säger hon enligt ett pressmeddelande.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.