Slutladdat på pendeltågen när det gäller elsparkcykel.

Nu kan du inte ladda elsparkcykeln på pendeln

SL förbjuder laddning av elsparkcykel på bland annat pendeltågen med start 25 november!

Från och med den 25 november förbjuder SL laddning av stora litiumbatterier för elcyklar och elsparkcyklar ombord på sina bussar, tåg och båtar. Syftet med den nya regeln är att öka säkerheten och minska risken för batteribränder som kan uppstå under laddning. Eluttag som finns ombord är fortsatt tillgängliga för att ladda mobiltelefoner och surfplattor, men får alltså inte längre användas för batterier till elfordon.

SL:s beslut grundar sig på att batterierna i elcyklar och elsparkcyklar kan utgöra en brandfara, speciellt vid laddning. Detta är en försiktighetsåtgärd som SL har infört för att undvika riskfyllda situationer ombord på kollektivtrafiken.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening