Sjudargårdsbadet i Sigtuna

Nu kan badplatser blixtstängas

I den nyligen antagna pandemilagen kommer kommunen att få befogenhet att stänga ner platser om det finns risk för trängsel.

Förra året klagades det på trängsel vid Sjudargårdsbadet och kommunen hade ingen möjlighet att agera då det var allmän plats. Men med den nya pandemilagen har kommunerna nu rätt att agera om situationer uppstår hastigt med trängsel. Det behöver inte enbart handla om badplats utan kan vara andra platser också. Det kan vara sportanläggningar, parker, museer och konsthallar.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.