Sjudargårdsbadet i Sigtuna

Nu kan badplatser blixtstängas

I den nyligen antagna pandemilagen kommer kommunen att få befogenhet att stänga ner platser om det finns risk för trängsel.

Förra året klagades det på trängsel vid Sjudargårdsbadet och kommunen hade ingen möjlighet att agera då det var allmän plats. Men med den nya pandemilagen har kommunerna nu rätt att agera om situationer uppstår hastigt med trängsel. Det behöver inte enbart handla om badplats utan kan vara andra platser också. Det kan vara sportanläggningar, parker, museer och konsthallar.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.