Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Nu invigs Trygghetscentret

Idag onsdag invigs Trygghetscentret i Märsta Centrum som kommer husera polis, brandkår och delar av kommunens verksamhet.

Polis, kommun och brandkår kommer nu att sitta tillsammans i Trygghetscentret som invigs på onsdagen. Där kommer man att kunna jobba nära varandra i trygghetsskapande ärenden. Fokus kommer att vara att bekämpa kriminalitet och ordningsstörningar enligt SVT Stockholm.
– Vi kommer ge råd och stöd till allmänheten som kommer hit. Sen har vi ordningsvakter, trygghetsvärdar och polis som kan komma ut och jobba operativt, uppger Thomas Mileborn, trygghetschef, i Sigtuna kommun för SVT

Kommunens skuldrådgivare kommer också ta plats i lokalerna, likaså handläggare för alkoholtillstånd. Inspiration för Trygghetscentret kommer från Karlstad där kommunen var på inspirationsresa för något år sedan.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening