Nu inrättas ”fuskjägare”

Sigtuna kommun inrättar "fuskjägare" för att komma tillrätta med bidragsfusket i kommunen.

märsta.nu kunde förra veckan rapportera om att kommunen ska satsa på att komma tillrätta med bidragsfusk. ”Fuskjägare” inrättas nu rapporterar SVT Stockholm, de sitter i Märsta Centrum och kommer vara tre heltidstjänster. Vanligaste fusket är att man fått försörjningsstöd men samtidigt har annan inkomst. Fuskjägarna kommer arbeta med att samla information från flera håll, som att begära uppgifter från folkbokföringen då någon säger sig bo själv men i själva verket inte gör det.
–  För oss som är det viktigt att se till att våra skattepengar används på ett korrekt sätt, säger Mattias Askerson (M), ordförande i utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden, till SVT.

Vänsterpartiets Marta Aguirre anser att man borde lägga resurser på annat istället, detta då Sigtuna drabbats hårt av corona.
– Flygindustrin stängde. De här pengarna gör större nytta på annat håll, uppger Aguirre enligt SVT.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening