moderat_fokus_pan
Foto: Insändarbild

Nu införs No show-avgiften

Kommunfullmäktige klubbade på torsdagen igenom den så kallade "No show-avgiften" för föreningar som inte dyker upp på bokad tid i kommunens hallar och planer: - Vi har generösa avbokningsregler, sa Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.

centrum_artikel_host

Som märsta.nu rapporterat nyligen avsåg den borgerliga kommunledningen införa en sk. ”No show-avgift” om förening på bokad tid inte dyker upp och inte har avbokat den. På torsdagskvällen debatterades och klubbades avgiften. Kultur- och fritidsnämndens ordförande Lars Björling (SfS) motiverade avgiften med att man ska öka incitamenten att avboka och att det handlar om att hantera kommuninvånares skattepengar. Kommunen har även höga kostnader för sina hallar och avgiften finns i flera andra av länets kommuner menade han. Avbokningsreglerna är generösa och tar hänsyn till sjukdom och akuta händelser enligt Björling.

Han fick mothugg från Marie Axelsson (S) som kallade det för en straffavgift:
– Man har skapat ett problem av något som inte är ett problem. Det var inget stort problem med halltider som inte avbokas, sa Axelsson.

Marie Axelsson tror att avgiften kan leda till högre medlemsavgifter och ökad administration både hos föreningar och i kommunhuset. Men den kritiken tillbakavisade Björling som sa att det finns ett utvecklat system hos förvaltningen för att hantera tiderna och avbokningar. Även förre oppositionsrådet Henrik Kelfve (M) deltog i debatten. Kelfve kallade varje tom hall, varje timme för ett resursslöseri.
– No show skapar förutsättningar för fler lediga tider, det övergår mitt förstånd hur man kan vara emot detta, detta är klick politik, sa Kelfve.

Sista ordet i debatten fick Niklas Andersson (V), han menade att detta var dubbelbestraffning och yrkade avslag. Efter votering antogs avgiften med rösterna 36 för 15 emot.

connys_helsida
centrum_host_helsida
moderat_fokus_helsida
sap_sep23_helsida

Sydkorea vill lära av Sigtunas barnomsorg

Nyheter Sydkorea står inför en utmaning när det kommer till den minskande födelsetal i landet, och politikerna letar nu efter lösningar genom att satsa på högkvalitativ barnomsorg. För att hitta inspiration har de vänt sig till de nordiska länderna och specifikt till Sigtuna kommun i Sverige.

defacto_helsida

Misstänkt för olaga intrång och hot greps av Polisen

Blåljus En man har gripits inom kommunen av polisen efter misstankar om olaga intrång och hot mot ett brottsoffer på hans före detta arbetsplats. Händelsen utspelade sig tidigt på morgonen den 18 september, då polisen snabbt agerade för att lösa fallet.

Långtidsarbetslösheten ökar

Nyheter Nyligen släppta arbetsmarknadsstatistik visar att långtidsarbetslösheten i Sigtuna kommun har ökat under den senaste månaden. Samtidigt har den jämfört med samma period föregående år minskat något, enligt rapporter från arbetsförmedlingen.

ica_helsida

Inga fall av svinpest i kommunen

Nyheter Ett utbrott av afrikansk svinpest har satt svenska myndigheter på högsta beredskap. Med konsekvenser som hotar grisnäringen, friluftslivet, jaktsäsongen och skogsbruket, är det en utmaning som kräver både omedelbara åtgärder och samhällets samlade ansträngningar.

Morgonkollen

Notiser En kylig morgon välkomnar kommuninvånare idag med temperaturer som kryper ned till 4 grader. Det är dags att plocka fram höstjackan och varma handskar när du ger dig ut. Men vad har dagen att erbjuda i övrigt?

hockeyskola_helsida
nrh_sigtuna
pantamera_avc_helsida
joes-helsida

Morgonkollen

Notiser Sigtuna kommun, 15 september 2023 - Här är Morgonkollen med märsta.nu för den 15 september:

Ung Företagsamhet och Sigtuna kommun inspirerar nior att utforska framtiden och utmana fördomar om yrkesval

Nyheter Vilka fördomar och förväntningar finns det egentligen kring vem som väljer vilket yrke? Den frågan, tillsammans med många andra, ställs till kommunens alla 550 nior under temadagen "Framtidskoll," som arrangeras av Ung företagsamhet i samarbete med Sigtuna kommun. Lokala förebilder från olika yrkesroller kommer att dela med sig av sina erfarenheter och ge eleverna en unik inblick i arbetslivet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Förening

joes_outsider
moderat_bli_medlem
hockeyskola_outsider
pantamera_out
nrh
ridskola_2020_outsider
socialdem_sep23_outsider
connys
ica_outsider
centrum_outsider_host
swedol_outsider