Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Nu införs kulturchecken- Breddar kulturutbudet för barn och unga

Kulturverksamheten i kommunen breddas och en kulturcheck införs där två privata aktörer kommer erbjuda kurser för barn- och unga.

Kultur- och fritidsnämnden klubbade igenom kulturchecken i maj i år vilket innebär att man ska kunna bredda kulturverksamheten för barn och unga.
– Det innebär rent konkret att Sigtuna kommun har slutit avtal med två privata aktörer i kommunen, Fiolosofen AB och Dee Film & Teater, som erbjuder kurser i kulturverksamhet för barn och unga utöver den verksamhet som den kommunala Kulturskolan erbjuder. Dessa aktörers verksamhet är ett komplement till Kulturskolans och innebär ett breddat utbud för barn och unga i kommunen, berättar Beata Alving, kulturskolechef i kommunen.

Aktörerna erbjuder verksamheter inom populära ämnen som inte ges av Kulturskolan, på andra tider än Kulturskolans egna verksamhet och helger samt att man ger det i både Sigtuna och Märsta.

Här kan du ta del av utbudet inom Kulturverksamheten

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening