Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

Nu har över 900 vaccinerats

Över 900 personer i kommunen har nu vaccinerats vilket innebär 2,5 procent av befolkningen.

Vaccineringen går vidare i kommunen och sedan förra veckan har drygt 120 personer vaccinerats, totalt är det 918 vaccinerade vilket motsvarar 2,5 procent enligt Newsworthy som sammanställt siffror från Nationella vaccinationsregistret. Dock är andelen i Sigtuna något lägre än i de flesta andra kommuner. Flest vaccinerade i relation till befolkningen finns i Norrtälje med 5,3 procent, Bro och Väsby har båda vaccinerat tre procent. I Väsby är det drygt 1000 vaccinerade, i Bro 675.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.