Nu har Lokalpolisområde Arlanda upphört med provisoriska pass
På fredagen var sista dagen som Lokalpolisområde Arlanda hanterade provisoriska pass. Istället är Sollentuna den närmaste platsen för resenärer som akut behöver ett pass.
Lokalpolisområde Arlanda kommer sluta erbjuda tjänsten för provisoriska pass. Istället kommer ansökningar om provisoriska pass att hanteras av polisstationerna i Farsta, Norrmalm och snart även Sollentuna. Sista dagen för provisoriska pass på Arlanda är den tredje november. Flytten syftar till att öka tillgängligheten för medborgare som behöver provisoriska pass, med stationer närmare befolkningen. Denna förändring förväntas gynna både medborgare och polispersonal, och det är ett steg för att förbättra tjänsten och öka kvaliteten.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.