Nu har Lokalpolisområde Arlanda upphört med provisoriska pass
På fredagen var sista dagen som Lokalpolisområde Arlanda hanterade provisoriska pass. Istället är Sollentuna den närmaste platsen för resenärer som akut behöver ett pass.
Lokalpolisområde Arlanda kommer sluta erbjuda tjänsten för provisoriska pass. Istället kommer ansökningar om provisoriska pass att hanteras av polisstationerna i Farsta, Norrmalm och snart även Sollentuna. Sista dagen för provisoriska pass på Arlanda är den tredje november. Flytten syftar till att öka tillgängligheten för medborgare som behöver provisoriska pass, med stationer närmare befolkningen. Denna förändring förväntas gynna både medborgare och polispersonal, och det är ett steg för att förbättra tjänsten och öka kvaliteten.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.