Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Den 1 februari tillträdde Mattias Askerson (M) som kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna efter Olov Holst. Hans politiska engagemang började tidigt, inspirerat av diskussioner hemma och i skolan, vilket ledde till att han gick med i Moderata Ungdomsförbundet redan som 16-åring.
Askerson, som är uppvuxen i Märsta, har en bakgrund inom samhällsbyggnad och transport. Han ser Arlanda som en central del av kommunen och vill arbeta för bättre förbindelser dit. Han betonar också vikten av utbildning och trygghet i skolorna. – Skolfrågorna är min högsta prioritet. Vi behöver bli bättre på det svenska språket och matematik, samtidigt som vi ska ha skolor med trygghet och studiero, säger han.
Som kommunstyrelsens ordförande vill han vara tillgänglig för invånarna och är beredd att driva frågor även på regional och nationell nivå för kommunens bästa. Mattias efterträder Olov Holst som var KSO under sju år.
Nyheter Socialdemokraternas gruppledare Marie Axelsson riktar hård kritik mot den pågående byggnationen av det nya kultur- och aktivitetshuset i Valsta.
Nyheter Kommunstyrelsen i Sigtuna har beslutat att renovera Vikingahallen i Märsta. Beslutet togs vid sammanträdet den 12 maj och är en del av kommunens satsning på hälsa och välmående.
Nyheter Liberalerna i Sigtuna kommun höll den 5 maj ett trygghetsmöte på ICA Kvantum Märsta, tillsammans med butikens ledning, Liberalernas rättspolitiske talesperson Martin Melin samt kommunpolitikerna Pernilla Bergqvist och Lars Naur. Syftet var att diskutera den otrygga situation som råder i och omkring butiken.
Nyheter 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Nyheter Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Nyheter Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.
Nyheter Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).
Nyheter Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter De lokala socialdemokratiska politikerna Björn von Sydow och David Lundqvist föreslår att Socialdemokraterna byter namn till Löntagarpartiet Socialdemokraterna. Förslaget har lämnats in till partistyrelsen inför partiets kommande kongress 2025.
Nyheter På torsdagen besökte social- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD) Skånela IF för att ta del av föreningens arbete och diskutera framtida utmaningar.
Nyheter Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.
Nyheter Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.