Vattenbufflarna Maud och EllenFoto: Karin Tilander/Länsstyrelsen

Nu finns det två bufflar i Fysingen

Två vattenbufflar har släppts ut i Fysingens naturreservat i Rosersberg.

Maud och Ellen är de första vattenbufflarna som släppts ut på bete i länet, de släpptes ut på fredagen i Fysingen i Rosersberg som är känt för sitt rika fågelliv med över 100 häckande arter.
– Här finns stora strandängar, men problemet är att de snabbt växer igen. När vattenbufflarna betar och gyttjebadar i de sanka markerna ger det en variation av olika sorters gräsmark, lera, dy och vattenpölar som är gynnsamt för den biologiska mångfalden. Fler insekter och groddjur gynnar områdets alla fågelarter. Dessutom verkar olika predatorer som äter ägg och fågelungar ha respekt för dessa betesdjur, berättar Mats Gothnier som är naturskötselhandläggare på Länsstyrelsen Stockholm, i ett pressmeddelande.

Det finns fler fördelar med att släppa ut bufflarna i området:
– Vi ser en möjlighet till en riktig win-win här. Med vattenbufflarna får vi både en bättre och billigare skötsel. Att sköta vassbältena maskinellt är kostsamt och komplicerat. Bufflarna ger också besökarna något annorlunda och kul att titta på. Vi hoppas att de får ännu fler att upptäcka den speciella våtmarksmiljön i reservatet, säger Martin Olgemar, vattensamordnare på Länsstyrelsen.

Vattenbuffeln är bra på att sköta våtmarker då de kan dya ner och beta rötter av vass och andra växter på botten av Fysingen.
– Genom att den gärna betar och simmar långt ut i vattnet skapar den öppningar och vassfria miljöer där många arter kan trivas, som olika våtmarksfåglar och groddjur, säger Jenny Jewert som är jordbruksexpert på WWF.

Med i projektet är förutom länsstyrelsen Världsnaturfonden, WWF, och Naturskog so äger och förvaltar djuren.
– Vattenbufflarna blir ett utmärkt tillskott till våra andra betesdjur i Fysingen. Jämfört med vanliga kossor är bufflarna skygga och mer vaksamma, men när de lär känna sina skötare söker de gärna kontakt och gillar att bli kliade, säger Johan Josephson, vd på Naturskog.

Maud och Ellen väntas kalva i sommar. Reservatets besökare är då välkomna att titta på bufflarna. Men ett tips är att ta med kikare för a se djuren bättre eftersom vandringsleden passerar en bit från dagen. Besökare uppmanas att inte gå in till djuren.

Det finns 168 miljoner vattenbufflar i världen, de flesta i Asien. I Sverige finns ett 80-tal som används för mjölk- och köttproduktion eller för att sköta våtmarksområden. Deras klövar är utformade så att de kan gå bra i sanka marker, de gillar gyttjebad.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.

ambulanskrisen

27 nya ambulanser till Stockholm – personalbrist kvarstår

Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.