Nu finns det färdiga isbanor

Sigtuna kommun har spolat isbanor runt om i kommunen och det finns sex banor klara på olika platser.

Det har varit kallt i över en vecka och även om vi nu går mot mildare väder har Sigtuna kommun tagit tillfället i akt och spolat banor för allmänheten. I Märsta finns det en bana på Sätunaplanen vid Kanonkullen och en isbana i Valsta Centrum samt nedanför Valsta sporthall. I Sigtuna är det en bana i Til vid Glimmervägen, I Steninge är det en bana i Orionplanen och i Rosersberg vid Råbergshallen har rosersbergare spolat upp en bana för allmänheten. Har man inga skridskor så kan man låna hos Fritidsbanken på Stationsgatan 4.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening