Nu finns det färdiga isbanor

Sigtuna kommun har spolat isbanor runt om i kommunen och det finns sex banor klara på olika platser.

Det har varit kallt i över en vecka och även om vi nu går mot mildare väder har Sigtuna kommun tagit tillfället i akt och spolat banor för allmänheten. I Märsta finns det en bana på Sätunaplanen vid Kanonkullen och en isbana i Valsta Centrum samt nedanför Valsta sporthall. I Sigtuna är det en bana i Til vid Glimmervägen, I Steninge är det en bana i Orionplanen och i Rosersberg vid Råbergshallen har rosersbergare spolat upp en bana för allmänheten. Har man inga skridskor så kan man låna hos Fritidsbanken på Stationsgatan 4.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.