Nu kan 70+ boka tid för vaccinering, detta som en följd av ökad tillgång av vaccin.
70+ invånare i Stockholms län kan från och med idag börja boka tid för vaccin mot covid-19. Region Stockholm skickar ut bred och när man fått det så kan man boka in sig. Det går också att boka via Alltid öppet. – Det har gått snabbt framåt med vaccinationerna för gruppen som är mellan 75 och 79 år och redan nu är mer än hälften av den gruppen vaccinerad. Därför går vi nu successivt vidare och öppnar upp bokningen på länets fyra vaccinationsmottagningar för nästa grupp, alltså de som är födda 1951 eller tidigare, säger Magnus Thyberg, vaccinationssamordnare i Region Stockholm
För att boka utan bank-id eller app så ska man vänta in brevet först. Det gäller personer mellan 70-74 år och man kan boka in sig på de fyra mottagningarna som finns i Älvsjö, Täby, Solna och Stockholms innerstad. När man fått brevet så framgår hur man kan boka in sig hos sin vanliga vårdcentral. Brev kommer att skickas ut till personer födda 1951 eller tidigare. – Att vi nu går vidare i fasen innebär att fler åldersgrupper erbjuds vaccin eftersom de olika faserna överlappar varandra. Även personer i tidigare faser eller äldre åldrar kommer alltså att fortsätta få vaccin, däribland personer som bor på särskilda boenden, de med hemsjukvård eller hemtjänst samt de som är födda 1946 eller tidigare. Personer i dessa grupper ska veta att vaccinet är prioriterat till dem också, säger Magnus Thyberg.
Notiser I dagens Morgonkollen med märsta.nu presenterar vi de senaste uppdateringarna om vädret, kollektivtrafiken, trafiksituationen och blåljusrapporter i Märsta.
Nyheter På fredag öppnar Midgårdsbadet som renoverats inför den kommande sommaren med en ny vattenreningsteknik: - Jag är oerhört glad och nöjd över att vi fått till den nya biologiska badvattenreningen på utebadet. Det innebär att vi nu kan fortsätta att leverera ett bra badvatten de kommande 20-30 åren, för så länge håller det här nya reningssystemet, och vara det uppskattade vattenhål som så många besöker varje sommar, säger bad och simhallschefen Tapani Röyttä.
Blåljus Ett säkerhetsbolag slog larm till polisen efter att ha mottagit ett kameralarm om ett pågående inbrott i en villa belägen i Sigtuna. En okänd person hade lyckats ta sig in i bostaden genom baksidan, vilket ledde till att det uppstod skador inomhus. Vid polisens ankomst fanns ingen person kvar på platsen.
Notiser Morgonkollen med märsta.nu om det senaste vädret, blåljushändelser, kollektivtrafiken och trafiksituationen i kommunen. Här är en sammanfattning av morgonens nyheter:
Näringsliv Sigtuna kommun har drabbats av en våg av konkursansökningar när tre lokala företag tvingas stänga sina verksamheter. Bland de konkursdrabbade bolagen finns AB S:t Olof Bil & Motor och Johan.N Konsult AB, som kämpade med ekonomiska svårigheter och nu tvingas slå igen portarna.
Nyheter Sigtuna har stolt placerat sig på en imponerande fjärde plats i årets rankning av Årets hundkommun. Det var en hård strid i toppen, och Sigtuna kämpade sig fram genom konkurrensen för att hamna i den prestigefyllda topp fem-listan.
Notiser märsta.nu välkomnar läsarna till ännu en dag med den dagliga Morgonkollen för att hålla sig uppdaterade om det senaste som händer i kommunen. Här är de senaste nyheterna för den 2 juni.
Nyheter Invånarna i Sigtuna och Valsta ser fram emot att fira den svenska nationaldagen den 6 juni med en dag full av festligheter och samhörighet. Borgmästarängen i Sigtuna stad och Valsta centrum förbereder sig för att bli epicentrum för det spännande firandet, där invånare i alla åldrar förväntas samlas.
Blåljus I en snabb och framgångsrik insats återlämnade polisen en stulen moped till dess ägare efter en kontroll i Valsta under tisdagen. Händelsen inträffade klockan 16:50 och resulterade i att den efterlysta mopeden nu har tagits bort från vägtrafikregistret.