Nya cykelvägen på Strandpromenaden Foto: Daniel Iskandar

Nu byggs strandpromenaden om

Strandpromenaden byggs om så att det ska finnas plats för en cykelbana.

Arbetet med att utveckla strandpromenaden pågår. märsta.nu har tidigare rapporterat om den nya minigolfbanan som Sigtuna IF bygger. Samtidigt pågår arbetet från kommunens sida med att anlägga en cykelbana mellan Strandvägen och gräsytorna, från minigolfen till ”pumphuset”.

Under särskilt förra sommaren höjdes röster för den trånga Strandpromenaden där gående samsades med cyklister. En markering som visade var cyklar respektive gående skulle vara togs bort och tanken var att alla skulle samsas om ytan. Det föll dock inte helt väl ut. Den nya cykelvägen ska stå klar inom de närmaste veckorna.

Här kan du läsa mer om projektet

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening