Nya cykelvägen på Strandpromenaden Foto: Daniel Iskandar

Nu byggs strandpromenaden om

Strandpromenaden byggs om så att det ska finnas plats för en cykelbana.

Arbetet med att utveckla strandpromenaden pågår. märsta.nu har tidigare rapporterat om den nya minigolfbanan som Sigtuna IF bygger. Samtidigt pågår arbetet från kommunens sida med att anlägga en cykelbana mellan Strandvägen och gräsytorna, från minigolfen till ”pumphuset”.

Under särskilt förra sommaren höjdes röster för den trånga Strandpromenaden där gående samsades med cyklister. En markering som visade var cyklar respektive gående skulle vara togs bort och tanken var att alla skulle samsas om ytan. Det föll dock inte helt väl ut. Den nya cykelvägen ska stå klar inom de närmaste veckorna.

Här kan du läsa mer om projektet

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.