Det är badläge nu när högsommarvärmen är på ingång i kommunen.Foto: Daniel Iskander/Arkiv
Nu blir det högsommarvärme
Efter några veckors frånvaro är det nu dags för sommarvärmen att komma tillbaka. Kommande dagar blir det kring 25 grader.
Under dagen blir det som mest 25 grader, vid 15 tiden kommer dagens högsta temperatur att uppnås. Det håller sedan i sig över morgondagen då det blir ännu varmare och uppemot 28 grader. Fredag blir lite svalare men i helgen blir det varmt igen även om det blir mer mulet än soligt.
Det är med andra ord badläge. Kommunens varmaste bad är Midgårdsbadet där det meddelas att temperaturen i vattnen håller 23 grader. Temperaturerna för Mälaren kan ligga kring 20 grader, det finns ingen ny uppgift som kommunen rapporterat in till Hav- och Vattenmyndigheten men grannkommunerna har uppgifter om sina strandbad och där ligger vattentempen strax under 19,5 grader.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.