Robin Jutrwreten med representanter från Rutgers University i New Jersey.Foto: Facebook

Nu är Robin klar för collegespel

Under torsdagen signerade Robin Jutwreten ett kontrakt med Rutgers University i New Jersey: - Mitt hittills största beslut är fattat och jag har fått förmånen att fortsätta min karriär som amerikansk fotbollsspelare på Rutgers University, New Jersey.

märsta.nu kunde för några veckor sedan rapportera om Robin Jutwreten från Märsta som bestämt sig för att spela collegefotboll i USA med Rutgers University i New Jersey. Under torsdagen signerade han kontraktet med skolan i direktsändning på Facebook.

Stort intresse
Intresset är stort för skolans nya värvning och många följer vilka nyförvärv som kommer in i Rutgers. Rutgers hade även två representanter på plats på Arlandagymnasiet i samband med signeringen.
– Vi hör ofta att allt är möjligt, men igår förstod jag för första gången att det faktiskt stämmer. Jobbar du tillräckligt hårt och drömmer tillräcklig stort så finns det ingenting som är omöjligt. Kan jag så kan du, skriver Robin i ett facebookinlägg

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.