Lucas Leonardo efter ett av sina två mål mot BooFoto: Donald Swahn/HD Vision

Nu är Real Rosers även seriesegrare

I lördags säkrade Rosersberg även förstaplatsen i serien då det återstår en omgång kvar att spela: - Vi har med detta gjort vad vi inför säsongen sa att vi skulle göra. Vi skulle ta oss tillbaka till div 1 och vi skulle vinna serien. Ett mål som vi tydligt kommunicerat och levt med sedan i juni, säger sportchefen Fredrik Raschke till märsta.nu

Avancemanget säkrades för ett par veckor sedan i en match inför fullsatta läktare i Rosersberg. Sedan dess har Rosers även kämpat för att säkra seriesegern och på lördagen var saken biff. Man gjorde processen kort med Boo och vann med 15-2. Lucas Leonardo svarade för två mål och tre assist. Han utsågs välförtjänt till matchens främste enligt sportchefen Fredrik Raschke. Avslutningen sker nu på lördag hemma mot Jakobsberg. En match som inte gäller mer än äran. Raschke berättar i mail till märsta.nu att han är glad över hur hans trupp hanterat favoritskapet i årets serie.
– Jag är helt övertygad om att alla i gruppen varit överens som att det var rätt mål, lika övertygad är jag om att det är ett par som tyckt att det varit lite jobbigt med favoritskapet och den press som kom med det.

Målen
Victor Levén 3, Daniel Eklund 3, Pontus Jämtdal 2, Lucas Leonardo 2
Daniel Gabrielsson 2, Alexander Kinell 1, Joakim Gustavsson 1, Emil Swahn 1

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.