Foto: Sigtuna kommun

Nu är bostadsförmedlingen igång

Sigtuna kommuns nya bostadsförmedling startar idag 1/9, därmed upphör SigtunaHem med sitt kösystem.

På tisdagen, 1/9, lanserades den kommunala bostadskön som ersätter SigtunaHems kö. Med den nya kön ska man samla alla som hyr ut lägenheter/bostäder i kommunens alla stadsdelar.
– Vi lägger stor vikt vid och mycket arbete på att utveckla vår kommun, så att den ska bli ännu mer attraktiv att leva och bo i. I linje med det vill vi underlätta för såväl våra nuvarande invånare som för nya, att hitta bostad här. Därav detta initiativ, säger Olov Holst (M) kommunstyrelsens ordförande.

Förutom SigtunaHem är Fastpartner, Wåhlin Fastigheter och Vectura anslutna.
– Sigtuna Bostadsförmedling ska vara den självklara mötesplatsen för hyresvärdar och bostadssökande i Sigtuna kommun. En trygg, modern och lättillgänglig bostadsförmedling med ett rättvist kösystem, som kommer att passa både den som aktivt söker bostad idag och den som står i kön för framtida behov, säger Maria Lundqvist, verksamhetschef Sigtuna Bostadsförmedling.

Att stå i kön kostar 200 kronor per år eftersom kön ska bära alla sina kostnader. Den som tidigare stått i SigtunaHems kö får sin kötid tillgodoräknad. Det är bara alla som är äldre än 18 år som betalar avgiften. Men man kan stå i kön om man är 16 och har svenskt personnummer eller samordningsnummer.

Här hittar du den nya bostadsförmedlingen

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening