NTEX VD Thomas Ström berättar om etableringen i Rolsta gård. Foto: Pressbild

NTEX etablerar i Rolsta gård

Transport- och logistikföretagen NTEX har öppnat upp kontor på Arlanda och anställt sex personer.

I somras startade NTEX upp ett kontor på Arlanda och man har redan anställts sex personer enligt ett pressmeddelande. Företaget är mest inriktat på sjöfart men har fått nya kunder inom sjö- och flyg i Stockholmsregionen:
– I takt med att vår avdelning för Sjö och Flyg växer har vi under en längre tid insett att vi måste finnas närmare landets största flygplats, Arlanda. Nu har möjligheten dykt upp och därför har vi tagit beslutet att etablera oss där, säger VD Thomas Ström.

Kontoret ligger i Rolsta gård mellan Odensala och Märsta, ca tio minuter från flygplatsen.
– Efter ett intensivt arbete den senaste tiden är vi nu klara med såväl lokal som de första medarbetarna som ska arbeta där, berättar Thomas Ström

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening