Foto: Norwegian/David Peacock

Norwegian skalar av långdistansnätet

Norwegian kommer att satsa ett europeiskt linjenät utan långdistanstrafik enligt deras nya affärsplan.

Norwegian som drabbats hårt under pandemin har presenterat sin nya affärsplan, det norska flygbolaget hade omfattande trafik via Arlanda innan pandemin. Den nya affärsplanen innebär fokus på bland annat resor i norden samt mellan Norden och andra viktiga destinationer i Europa. De ska ha 50 flygplan i drift under 2021 och öka successivt till 70 under 2022.
– Vårt viktigaste fokus nu är att bygga ett starkt och lönsamt Norwegian så att vi kan behålla så många arbetsplatser som möjligt. Det kommer att ta lång tid innan efterfrågan på långdistansresor kommer tillbaka och därför har vi valt att fokusera på ett starkt europeiskt linjenät när vi kommer ut ur reorganiseringsprocessen, kommenterar Norwegians koncernchef Jacob Schram.

Från Arlanda hade Norwegian interkontinental trafik till Thailand och USA, med flera destinationer i USA från Arlanda.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

SAS fortsätter satsning på inrikestrafiken på Arlanda

Näringsliv SAS har återupptagit flyglinjen mellan Arlanda och Kalmar Öland Airport som en del av sin strategi att förbättra förbindelser inom Sverige och till resten av världen. Linjen pausades 2023 på grund av låg efterfrågan, men SAS ser nu potential för en hållbar satsning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening