Norwegian satsar på över 20 destinationer från Arlanda

Med vintern i antågande utökar Norwegian sitt nätverk av direktflyg som förbinder Arlanda med populära destinationer över hela kontinenten.

Vinterprogrammet, som sträcker sig från slutet av oktober 2024 till och med slutet av mars 2025, syftar till att erbjuda resenärer ett varierat utbud av valmöjligheter för att fly undan kylan och omfamna varmare klimat.

Från Stockholm Arlanda Airport lanserar Norwegian direktflyg till 23 internationella destinationer. Magnus Thome Maursund, kommersiell direktör på Norwegian, uttryckte flygbolagets åtagande att tillgodose svenska resenärers önskemål och erbjuda dem alternativ för att komma bort från den kyliga nordiska vintern.

”Vi fortsätter att flyga till populära destinationer där svenska resenärer kan värma sig medan vintern biter sig fast här hemma. Även nästa vinter erbjuder vi många avgångar till bland annat Gran Canaria, Teneriffa, Alicante, Malaga och Barcelona. Men även storstadsfavoriterna London, Paris, Berlin och Rom får också frekventa avgångar till bra priser,” sade Magnus Thome Maursund.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.