Foto: norwegian

Norwegian öppnar ny pilotbas på Arlanda

Flygbolaget Norwegian planerar att återöppna en pilotbas på Stockholm Arlanda våren 2025, en bas som stängdes under pandemin när flygindustrin drabbades hårt. Sedan dess har de svenska piloterna varit stationerade på andra baser, främst i Oslo.

Beslutet att återupprätta pilotbasen har varit en del av Norwegians långsiktiga plan, men återhämtningen för flygmarknaden i Sverige har gått långsamt jämfört med övriga Skandinavien.

Enligt Norwegian är det flera faktorer som har påverkat beslutet, bland annat den förbättrade marknaden för flyg i Sverige, politiska åtgärder till stöd för flygindustrin samt att flygskatten tas bort från och med juli 2025. Norwegians koncernchef, Geir Karlsen, säger att de ser positivt på den svenska marknaden och att en svensk bas kommer underlätta för piloter som idag pendlar till andra baser.

Den nya pilotbasen kommer initialt att bemannas av cirka 60 piloter. Sedan tidigare har Norwegian en bas för kabinpersonal på Arlanda, där omkring 200 personer är anställda.

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.