Foto: norwegian

Norwegian öppnar ny pilotbas på Arlanda

Flygbolaget Norwegian planerar att återöppna en pilotbas på Stockholm Arlanda våren 2025, en bas som stängdes under pandemin när flygindustrin drabbades hårt. Sedan dess har de svenska piloterna varit stationerade på andra baser, främst i Oslo.

Beslutet att återupprätta pilotbasen har varit en del av Norwegians långsiktiga plan, men återhämtningen för flygmarknaden i Sverige har gått långsamt jämfört med övriga Skandinavien.

Enligt Norwegian är det flera faktorer som har påverkat beslutet, bland annat den förbättrade marknaden för flyg i Sverige, politiska åtgärder till stöd för flygindustrin samt att flygskatten tas bort från och med juli 2025. Norwegians koncernchef, Geir Karlsen, säger att de ser positivt på den svenska marknaden och att en svensk bas kommer underlätta för piloter som idag pendlar till andra baser.

Den nya pilotbasen kommer initialt att bemannas av cirka 60 piloter. Sedan tidigare har Norwegian en bas för kabinpersonal på Arlanda, där omkring 200 personer är anställda.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.