Norwegian lanserar fyra nya direktlinjer från Arlanda

Inför sommaren 2025 breddar Norwegian sitt linjenät från Stockholm Arlanda Airport genom att lansera fyra nya direktlinjer till Bukarest, Porto, Lyon och Bilbao.

Destinationer kommer att trafikeras två gånger i veckan och innebär en fortsatt expansion för bolaget på den svenska marknaden. Linjen till Bukarest startar den 1 maj och trafikeras på torsdagar och lördagar. Porto får direktförbindelse från och med den 4 juni med avgångar på onsdagar och lördagar. Lyon tillkommer den 13 juni med trafik på måndagar och fredagar, medan den helt nya destinationen Bilbao inleds den 14 juni med avgångar på tisdagar och lördagar.

Charlotte Ljunggren, marknadsdirektör på Swedavia, framhåller att satsningen möter en stark efterfrågan på internationella resor från Sverige och stärker tillgängligheten till nya destinationer. Magnus Thome Maursund, kommersiell direktör på Norwegian, betonar att de nya linjerna möter resenärers behov inför sommarens intensiva resesäsong.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.

Arlanda ökade med sju procent i februari

Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.