Foto: Pressbild

Norwegian återvänder till Arlanda

Norwegian är tillbaka på Arlanda med tre turer som ska gå till Spanien och Norge.

Under påsken startade Norwegian sina första rutter till Malaga och Alicante från Oslo Gardemoen. Nu är det klart att man även kommer tillbaks till Arlanda där man innan pandemin hade ett omfattande linjenät med trafik till Asien, Europa och Nordamerika. Norwegian sätter igång med tre rutter till Spanien och Norge från Arlanda. Man avser öka destinationerna allt eftersom att restriktioner släpps i de olika länderna samt i Sverige där UD avråder från icke-nödvändiga utrikesresor under pandemin.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.