Foto: Pressbild

Norse Atlantic startar direktlinje Arlanda–Bangkok

Norse Atlantic Airways etablerar sig på Arlanda med en direktlinje till Bangkok från och med den 29 oktober 2025.

Rutten, som trafikeras två gånger i veckan på onsdagar och söndagar, stärker tillgängligheten mellan Sverige och Thailand.

Flygbolaget satsar på prisvärda långdistansflyg och kommer att använda moderna Boeing 787 Dreamliners. – Detta gör långdistansresor mer tillgängliga och kostnadseffektiva för resenärer, säger Bjørn Tore Larsen, VD för Norse Atlantic.

Den nya linjen underlättar turism, affärsresor och familjebesök samt bidrar till ökad handel mellan länderna, enligt Swedavia.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening