Norrsunda kyrka i Rosersberg

Norrsunda kyrka renoveras

Norrsunda Kyrka i Rosersberg som är från 1600-talet genomgår nu en renovering för miljontals kronor.

En omfattande renovering av Norrsunda kyrka i Rosersberg pågår rapporterar SVT Stockholm. Enligt SVT kommer ett gravkort med 400 år på nacken att renoveras.
– Vi restaurerar kyrkan och ett stormaktskor från 1600-talet. Vi flyttar ner en hel vägg och ska bygga upp den och två fantastiska statyer igen, berättar Susanne Jensen, kanslichef på Svenska kyrkan i Märsta, för SVT SVT Stockholm.

Kyrkan ska bevaras och så mycket som möjligt återanvändas. Man ska laga så mycket gammal sten som möjligt, något som kan bli svårt eftersom en del frusit sönder med åren. Statyerna som hör till kyrkan ska flyttas runt lite och restaureras, ett jobb som kräver ömtålighet då de tagna av vänder och vind genom åren. Susanne Jensen säger dock att de är i förhållandevis bra skick.

Finansieringen sker med ett bidrag från Uppsala stift som täcker 90 procent. Nya statyer ska också huggas, det är ett unikt projekt menar Susanne Jensen.

Se video här (Obs! Extern länk)

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Nyheter En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.