Foto: Insändarbild/Ingvar Westlin
Foto: Insändarbild/Ingvar Westlin

Norrsken syntes över Märsta

Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Det gröna ljusfenomenet kunde ses med blotta ögat på flera håll i kommunen, trots viss molnighet. Norrsken är vanligast längre norrut i landet, men under särskilt kraftiga solstormar kan det även synas i södra Svealand.

Bakgrunden till norrskenet är solaktivitet som orsakar partiklar att kollidera med jordens magnetfält, vilket skapar de färgskimrande slöjorna på himlen. Många kommuninvånare delade bilder och upplevelser i sociala medier under natten.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening