Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Det gröna ljusfenomenet kunde ses med blotta ögat på flera håll i kommunen, trots viss molnighet. Norrsken är vanligast längre norrut i landet, men under särskilt kraftiga solstormar kan det även synas i södra Svealand.
Bakgrunden till norrskenet är solaktivitet som orsakar partiklar att kollidera med jordens magnetfält, vilket skapar de färgskimrande slöjorna på himlen. Många kommuninvånare delade bilder och upplevelser i sociala medier under natten.
Nyheter Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Nyheter Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.