Foto: Insändarbild/Järva Trädvårdscenter
Foto: Insändarbild/Järva Trädvårdscenter

Norrbacka äng slottrades med hästar

Under torsdagen slåttrades Norrbacka äng med hästar, något som tidigare skett i kommunen.

Många nyfikna norrbackabor stannade upp för att se på när hästar intog Norrbacka äng på torsdagen. Hästarna användes för att slåttra ängen, tidigare i år har Sigtuna kommun tagit in hästar för att slåttra och fälla träd i Valsta. Arbetet utförs av Järva Trädvårdscenter.

Annelie Sjödin berättar att man med de nordsvenska arbetshästarna, gamla slåtterredskap och hjulräfsa kan slå, räfsa och bygga en hässja av gräset. Det är första året som kommunen använder sig av slåtter, dock inte sista enligt Sjödin. Slåtter gynnar nämligen utrotningshotade blommor och insekter. Förskolebarn och skolbarn bjöds in för ett besök i samband med arbetet, personalen tog sig i samband med besöken tid för att berätta om det arbetet som även är kulturbevarande.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.