Antalet trafikolyckor i kommunen har under juni legat på normal nivå.
SOS Alarm konstaterar att antalet trafikolyckor i kommunen legat på normal nivå under juni, nio 112-samtal om trafikolycka kom in till ledningscentralen. I länet generellt sett rapporterades dock fler trafikolyckor. Den allvarligaste olyckan inträffade på väg 263 vid Garnsviken bron där en hemtjänstanställd skadades svårt. Under de senaste två åren har flest olyckor inträffat i mars 2019 med 26 samtal till 112.
Antalet olyckor per 10 000 invånare är högre i femton andra kommuner än Sigtuna i länet. Flest olyckor i relation till befolkningen inträffar på Vaxholm med 5 per 10 000. Grannkommunerna Upplands-Bro och Väsby noterade 10 respektive tolv olyckor i juni. Siffrorna för juli kommer i augusti.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.