Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande i SigtunaFoto: Jamshid Jamshidi

Holst: Nödvändigt med utbyggnad av Arlanda

I en debattartikel från kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) och Leif Gripenstam (M), gruppledare i tillväxt- och regionplanenämnden i Region Stockholm, anses det att en utbyggnad av Arlanda är nödvändig för att möta befolkningstillväxten i regionen.

Holst och Gripenstam har skrivit en insändare i Stockholm Direkt där de vill att regeringen ger besked om Arlandas framtid, de vill även att Arlanda byggs ut och att Bromma flygplats blir kvar tills dess att Arlandas utbyggnad är klar. De poängterar att flygexporten står för 25-30 procent av all export från Sverige och att det varje dag transporteras varor med flyg till ett värde av en miljard.
– Regeringens icke-besked riskerar att slå mot både jobb och tillväxt. Redan idag sysselsätter Stockholm Arlanda Airport 23 000 personer. 2030 förväntas närmare 50 000 arbeta på den nya flygplatsstaden som planeras. Samtidigt beräknas antalet passagerare öka från dagens 25 miljoner till 40 inom en 20-årsperiod, skriver dem i insändaren.

Klicka här för att läsa insändaren i sin helhet

Färre laddbara bilar nyregistrerades

Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.