Nio års fängelse för Märstabo som hanterade 145 kilo cannabi
En märstabo hanterade hela 145 kilo cannabis och döms nu till nio års fängelse för synnerligen grovt narkotikabrott och grovt vapenbrott.
Märstabon och flera andra stockholmare får kännbara fängelsestraff sedan de hanterat mycket stora mängder cannabis av olika slag. Totalt en bra bit över 200 kilo varav märstabon kan kopplas till cirka 145 kilo. Hanteringen skedde i en lagerlokal och märstabon var drivande i att hantera och distribuera narkotika runt om i länet. Märstabon ertappades även med en automatkarbin i samband med tillslaget i februari förra året i Älvsjö. Hon döms nu till nio års fängelse för synnerligen grovt narkotikabrott, grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott. Märstabon uppgav i rätten att hon hade en skuld med anledning av att hon köpt cannabis och behövde arbeta av den.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.
Ung & Student Under lördagen arrangerades Harvest Day, en höstmarknad, i Stadsängarna. Ett event som Internationella Engelska skolans personal och elever arrangerade.
Blåljus Polisen i Stockholms län varnar för en ny våg av så kallade ”vodkabilar”, efter att flera minderåriga hittats svårt medtagna under fredagskvällen. Ungdomar har förts till sjukhus från bland annat Nacka och Tyresö.
Nyheter En utredning av påstådda oegentligheter inom Sigtuna kommun, som beställdes av kommundirektör Daniel Lindqvist efter en anonym anmälan under våren 2025, är nu klar.
Ung & Student På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.