Yolanda Ngarambe till vänsterFoto: Privat

Ngarambe trea på Bauhausgalan

Märstabon Yolanda Ngarambe kom trea på 1500 meter på Bauhausgalan: - Ett tag låg jag sist och tänkte ”vad gör jag?”. Men jag kom tillbaka och vet att jag har en spurt. Det var en härlig känsla att plocka placeringar från 300 meter hela vägen in i mål. Alla hejade och det var kul att sätta pers, säger Yolanda i ett pressmeddelande.

Yolanda Ngarambe som bor i Märsta men representerar Tureberg i Sollentuna var med på Bauhausgalan där hon kom trea på 1500 meter och satte dessutom personbästa på 4:10:05. Hon var bara 0.32 sekunder bakom ettan Laura Muir från Storbritannien. Normalt sett håller Yolanda till i USA där hon tränar och tävlar med Atlanta. Nu under våren och sommaren är hon i Sverige för att stärka sin position inom landslaget med sikte på VM, EM och OS.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.