En man som nekades att kliva på ett plan till London förra året gick då till attack mot skyddsvakterna.
Mannen som är i 20-årsåldern skulle flyga till London med ett plan från Arlanda. Men han nekades att kliva ombord av piloten. När skyddsvakter kom till planet för att omhänderta honom så gick han till attack. Han uppträdde aggressivt och hotade vakterna. Bland annat med att hota att skada dem, deras anhöriga samt att han skulle ”sätta en kanyl i röven” på en av skyddsvakterna. Mannen sa att han hade känningar inom det så kallade ”Södertäljenätverket” och att skyddsvakterna skulle bli ”misshandlade, våldtagna och mördade”.
Mannen förnekade att han uttalat hotelser men att han var väldigt upprörd. Han var också rädd och skrikit att skyddsvakterna var dumma i huvudet och att han ville polisanmäla dem för att det inte gick rätt till. Men han har inte sagt det som påstods av vakterna. Rätten anser dock att det är bevisat att mannen gjort sig skyldig till hot mot tjänsteman och våldsamt motstånd. Han döms till villkorlog dom med samhällstjänst. En påföljd som motsvarar 21 dagar i fängelse.
Notiser Ett omfattande strömavbrott inträffade i delar av Sigtuna under tisdagsmorgonen. Avbrottet pågick mellan klockan 05.00 och 05.30 och berörde tusentals hushåll och verksamheter i området.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.