Odensala BygdegårdFoto: Privat/Facebook

Nej till fritidsgård i Odensala

Ett medborgarförslag om en ungdomsgård i Odensala Bygdegård har ansetts besvarats då behoven av aktiviteter för unga i Odensala anses uppfyllt.

En kommuninvånare ansåg att det borde öppnas en ungdomsgård i Odensala bygdegård eftersom ”mängder av ungdomar från landet behöver någonstans att hänga”. Medborgarförslaget var inte mer motiverat än så. Kultur- och fritidsförvaltningen anser att det finns aktiviteter för de unga i Odensala i och med att Wigör erbjuder aktiviteter samt att det finns verksamhet från Kulturskolans lärare i Odensala skola efter skoltid. Kultur- och fritidsförvaltningen stänger dock inte dörren för en fritidsgård i framtiden i och med att man på ett generellt plan ska utreda behovet av fritidsgårdar på landsbygden i förhållande till samhällsförändringar och demografi.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening