Trots nedskräpningsboten så har folk fortsatt att skräpa ner sedan 2011Foto: Daniel Iskander
Nedskräpning ökar trots skräpboten
Nedskräpningsböterna i Polisregion Stockholm ligger på en relativt sett låg nivå trots att flest invånare bor i den här delen av landet: - De allra flesta stör sig på nedskräpningen och anser att det är viktigt att minska den. Vi välkomnade skräpboten när den infördes, men tvingas tyvärr konstatera att den används alldeles för lite, säger Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent.
Sedan 2011 har poliserna direkt möjlighet att skriva ut böter för nedskräpning. Men siffror från Håll Sverige Rent visar att det är relativt sett få böter som skrivs ut i både riket och Polisregion Stockholm där Sigtuna ingår. 2011 utfärdades 25 böter, sedan dess har det stagnerat och 2016 var det bara fem böter som hade utfärdats i Polisregion Stockholm. Hittills i år rör det sig om åtta böter, totalt i landet är det 34 stycken.
Polisen har möjlighet att bötfälla personer som skräpar ner på allmän plats, syftet var att minska nedskräpningen. Håll Sverige Rent konstaterar att nedskräpningen fortsätter att öka trots lagen. – All nedskräpning är förbjuden och skräpboten är till för att se till att människor inte skräpar ner. Om polisen inte börjar använda boten måste den ersättas med ett verktyg som fungerar – kanske en avgift som kommunen kan utfärda, säger Johanna Ragnartz vid på Håll Sverige Rent
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.