Trots nedskräpningsboten så har folk fortsatt att skräpa ner sedan 2011Foto: Daniel Iskander
Nedskräpning ökar trots skräpboten
Nedskräpningsböterna i Polisregion Stockholm ligger på en relativt sett låg nivå trots att flest invånare bor i den här delen av landet: - De allra flesta stör sig på nedskräpningen och anser att det är viktigt att minska den. Vi välkomnade skräpboten när den infördes, men tvingas tyvärr konstatera att den används alldeles för lite, säger Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent.
Sedan 2011 har poliserna direkt möjlighet att skriva ut böter för nedskräpning. Men siffror från Håll Sverige Rent visar att det är relativt sett få böter som skrivs ut i både riket och Polisregion Stockholm där Sigtuna ingår. 2011 utfärdades 25 böter, sedan dess har det stagnerat och 2016 var det bara fem böter som hade utfärdats i Polisregion Stockholm. Hittills i år rör det sig om åtta böter, totalt i landet är det 34 stycken.
Polisen har möjlighet att bötfälla personer som skräpar ner på allmän plats, syftet var att minska nedskräpningen. Håll Sverige Rent konstaterar att nedskräpningen fortsätter att öka trots lagen. – All nedskräpning är förbjuden och skräpboten är till för att se till att människor inte skräpar ner. Om polisen inte börjar använda boten måste den ersättas med ett verktyg som fungerar – kanske en avgift som kommunen kan utfärda, säger Johanna Ragnartz vid på Håll Sverige Rent
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.