Foto: Arkivbild

Nedläggningen av Uppsalapendeln utreds

WSP har fått i uppdrag av Sigtuna kommun att utreda konsekvenserna av nedläggningen av Uppsalapendeln.

Sigtuna kommun har inlett en utredning kring nedläggningen av Uppsalapendeln, som SJ nyligen meddelade kommer att ske den 15 december 2024. Nedläggningen innebär att tågtrafiken till och från Märsta kommer att kraftigt försämras, vilket påverkar många pendlare i området.

Företaget WSP har fått i uppdrag av kommunen att analysera och beskriva konsekvenserna av nedläggningen. Som en del av denna utredning har WSP nu skickat ut en enkät till alla resenärer för att samla in deras synpunkter och erfarenheter. Syftet är att få en klar bild av hur nedläggningen kommer att påverka invånare och deras resvanor.

Här kan du läsa mer och delta

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).