Siffror från MSB (Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap) visar att cirka ett tjugotal personer i Sverige kommer att behöva sjukvård på grund av fyrverkerirelaterade skador när det nya året ringer in. Trenden pekar dock klart nedåt, särskilt i Stockholms län.
Newsworthy har kartlagt siffrorna bakom fyrverkeriolyckor i länet. Lokala siffror på kommunnivå finns inte att tillgå i nuläget. Rolf Weinander från enheten för hantering av explosiva varor på MSB noterar en märkbar minskning av antalet olyckor.
Under de två senaste nyåren har runt 20 personer per år behövt uppsöka akutmottagningar för fyrverkerirelaterade skador enligt MSB:s årliga rapport. Sedan 2010 har totalt drygt 430 personer rapporterats skadade av fyrverkerier. Årliga variationer finns – under nyåret 2020/2021 rapporterades 34 skadade, medan det året innan var 18 personer – men över tid syns en tydlig minskande trend. Under perioden 2010–2015 skadades i genomsnitt över 40 personer per nyårsafton. De senaste fem åren har siffran sjunkit till ett genomsnitt på 24 personer.
Enligt Weinander är det en påtaglig nedåtgående trend när det gäller fyrverkeriolyckor.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.