Siffror från MSB (Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap) visar att cirka ett tjugotal personer i Sverige kommer att behöva sjukvård på grund av fyrverkerirelaterade skador när det nya året ringer in. Trenden pekar dock klart nedåt, särskilt i Stockholms län.
Newsworthy har kartlagt siffrorna bakom fyrverkeriolyckor i länet. Lokala siffror på kommunnivå finns inte att tillgå i nuläget. Rolf Weinander från enheten för hantering av explosiva varor på MSB noterar en märkbar minskning av antalet olyckor.
Under de två senaste nyåren har runt 20 personer per år behövt uppsöka akutmottagningar för fyrverkerirelaterade skador enligt MSB:s årliga rapport. Sedan 2010 har totalt drygt 430 personer rapporterats skadade av fyrverkerier. Årliga variationer finns – under nyåret 2020/2021 rapporterades 34 skadade, medan det året innan var 18 personer – men över tid syns en tydlig minskande trend. Under perioden 2010–2015 skadades i genomsnitt över 40 personer per nyårsafton. De senaste fem åren har siffran sjunkit till ett genomsnitt på 24 personer.
Enligt Weinander är det en påtaglig nedåtgående trend när det gäller fyrverkeriolyckor.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.