Foto: Pressbild

NATO-möte på XPO: Stort säkerhetspådrag i Arlandastad

Under tisdag och onsdag kommer det att vara NATO-möte på Scandinavian XPO och med det följer ett rigoröst säkerhetspådrag.

Polisen uppger att det finns stor risk för trafikstörningar vid Trafikplats Märsta med anledning av mötet som NAT-chefen Jens Stoltenberg ska medverka på, även statsminister Ulf Kristersson medverkar. Polisen meddelar att man i samband med mötet kommer bevaka området med drönare från 07.00 på tisdagen till onsdag klockan 17.00. Det kommer även förekomma eskorter mellan Arlanda-XPO samt XPO-Stockholm vilket kan leda till tillfälliga trafikstörningar.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.