Nationaldag i Sigtuna

Nationaldagen firas på flera platser i Sigtuna kommun

På fredag firas Nationaldagen runt om i kommunen. Här kan du ta del av information om vart firandet äger rum.

Den 6 juni uppmärksammas Sveriges nationaldag med firande på flera håll i Sigtuna kommun. Under dagen arrangeras både festligheter för allmänheten och en medborgarskapsceremoni för nya svenska medborgare.

I Valsta pågår Valstadagen mellan klockan 12.00 och 16.00 vid Vattentornet. Det blir en dag för hela familjen med aktiviteter för både barn och vuxna. Musik, uppträdanden, mat, loppis och föreningsliv står i fokus.

I Sigtuna stad hålls en medborgarskapsceremoni mellan klockan 11.30 och 14.00 på Borgmästarängen. Där uppmärksammas kommuninvånare som under året fått svenskt medborgarskap. Ceremonin innehåller musik och utdelning av medborgarskapsbevis.

Klockan 15.00 fortsätter firandet på Borgmästarängen med nationaldagstal, sång och musik. Under eftermiddagen delas även Sigtuna Hembygdsförenings kulturpris ut.

Kommuninvånare är välkomna att delta i firandet.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening