Foto: Pressbild/SL

Nästan hälften av alla tåg ställdes in i mars

Under mars ställdes 44 procent av alla avgångar in med pendeltåg och över 2,6 miljoner kronor betalades ut i ersättningar enligt resegarantin.

Nästan hälften av alla tåg, 44 procent, ställdes in på grund av personalbrist i mars rapporterar SVT Södertälje. Orsaken ska ha varit beslutet att slopa tågvärdarna men även snöoväder har påverkat enligt SVT. Förseningarna har tvingat SL att betala ut förseningsersättning. 7688 ansökningar kom in under mars och fler väntas. Hittills har över 2,6 miljoner betalats ut enligt den så kallade resegarantin till resenärerna. SL skriver på sin hemsida att det kommer att vara störningar i pendeltågstrafiken ända fram till 17 april på grund av personalbrist

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.