Foto: Norrtälje kommun

Nästan 900 smittade av covid-19

Nära 900 personer i kommunen har smittats av covid-19 visar de senaste siffrorna från Folkhälsomyndigheten.

Vecka 47 konstaterades 112 nya fall av covid-19 i kommunen, det är andra veckan i rad med över 100 fall och de senaste fyra veckorna har över 300 personer smittats med covid-19, antalet fall har ökat från 579 till 886 personer.
– Trycket ökar fortfarande på sjukvården och läget är allt mer ansträngt för vårdens medarbetare i takt med att fler patienter med covid-19 är i behov av sjukhusvård. Samtliga akutsjukhus är nu i antingen stabsläge eller förstärkningsläge. Vi ligger steget före behovet av sjukhusvård och öppnar nu löpande fler och fler vårdplatser för covid-19 patienter, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Björn Eriksson.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening