Juli är till ända och arbetslösheten är nu nästan 1300 personer fler än vid samma tid förra året.
Effekterna av coronakrisen går nu att se allt tydligare, när arbetslösheten presenterades av Arbetsförmedlingen på måndagen står det klart att det är en ökad arbetslöshet på 1290 personer jämfört med vecka 31 förra året. Totalt är det 3150 personer som är öppet arbetslösa eller sökande i program. Det är även 28 fler än vecka 30. Arbetslösheten i procentuella siffror presenteras först om cirka en vecka. I riket är det 9,2 procents arbetslöshet.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.