Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Nästan 1300 fler arbetslösa i sommar

Juli är till ända och arbetslösheten är nu nästan 1300 personer fler än vid samma tid förra året.

Effekterna av coronakrisen går nu att se allt tydligare, när arbetslösheten presenterades av Arbetsförmedlingen på måndagen står det klart att det är en ökad arbetslöshet på 1290 personer jämfört med vecka 31 förra året. Totalt är det 3150 personer som är öppet arbetslösa eller sökande i program. Det är även 28 fler än vecka 30. Arbetslösheten i procentuella siffror presenteras först om cirka en vecka. I riket är det 9,2 procents arbetslöshet.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening