Narkotikabrott avslöjades i Skråmsta: Man dömd till sex års fängelse
Två fall av grovt narkotikabrott avslöjades nyligen i Skråmsta, där en man i 20-årsåldern hittades skyldig till förvaring och distribution av narkotika. Efter flera polisinsatser kunde mannen bindas till narkotikan, som tros ha varit ämnad för försäljning i Stockholmsområdet. En medåtalad man friades från anklagelserna.
Den unga mannen, som är folkbokförd på en adress i Sigtuna, använde en lada i Skråmsta som förvaringsplats för den stora mängden narkotika. Polisens arbete resulterade i att mannen sammankopplades med brotten, trots hans försök att dölja dem. En medåtalad man friades från grova narkotikabrottsanklagelserna, vilket kastade tvivel över hans inblandning i händelserna.
Mannen i 20-årsåldern, som tidigare hade dömts för liknande brott, fick sex års fängelsestraff. Hans tidigare brottsliga historia och återfall i narkotikabrott vägde tungt. Rätten beaktade även faran med narkotikaförsäljning, särskilt dess påverkan på samhället
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.