Kommunens näringslivschef Mathias ForsbergFoto: Upplands-Bro kommun

Näringslivschefen: Kompetensbrist en utmaning

Förra veckan presenterade Svenskt Näringsliv enkätsvaren om företagsklimatet i Sigtuna: - I mätningen för Svenskt Näringsliv förbättrar Sigtuna kommun sina värden en smula, och de flesta kurvor pekar åter uppåt om än från en i del fall lite för låg nivå, kommenterar näringslivschefen Mathias Forsberg.

Sigtuna kommuns företagsklimat ser ut att vända uppåt efter några års negativ utveckling. När enkätsvaren från företagare presenterades av Svenskt Näringsliv fick Sigtuna kommun medelpoängen 3,6 av max 6. En förbättring jämfört med året innan.
– Vi gläds åt detta och konstaterar att vi kan bättre, vilket jag också är övertygad om att vi kommer att kunna göra givet de många exempel på positiv samverkan och lokala initiativ jag har tagit del av under mina första 18 månader som näringlivschef här i kommunen, skriver Mathias Forsberg, näringslivschef i ett utskick till kommunens företagare.

Mathias Forsberg uppger att ett problem som företagare upplever är brist på kompetens, något som även gäller i hela Stockholm. Sigtuna kommun har haft samtal med bland annat besöksnäringen och logistikföretag hur situationen ska förbättras. Etableringslyftet mellan Väsby, Sigtuna och Sollentuna är ett steg på vägen där syftet är att skapa en ökad matchning för nyanlända mot den lokala marknaden.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening