Mathias Forsberg, näringslivschef.Foto: Sigtuna kommun

Näringslivschefen: Kommunens intäkter dyker som en sten

Effekterna av coronakrisen riskerar under 2021 att bli förödande för kommunkassan då många som förlorat sina jobb går direkt till försörjningsstöd eftersom de saknar A-kassa.

Sigtuna pekades av Länsstyrelsen ut som den värst drabbade kommunen i länet av coronakrisen, arbetslösheten har ökat kraftigt på bara några veckor.
– Flygindustrin är jätteviktig för Sigtuna kommun. Man brukar säga att en miljon passagerare på Arlanda motsvarar ungefär 1 000 jobb. Halveras då flygandet så tappar vi ungefär 10-12 000 jobb bara på Arlanda och ytterligare 3 – 5000 på hotellen runtomkring. Så det är enorma siffror vi talar om, säger Mathias Forsberg, näringslivschef i Sigtuna kommun till Radio Stockholm.

Forsberg varnar för att kommunen intäkter kommer att dyka som en sten. Det kommer att synas nästa år, kommunfullmäktige sköt även upp budgetsammanträdet till i höst på grund av för många osäkerhetsfaktorer. Enligt Forsberg är många av de som förlorat jobben inte med i A-kassan och går direkt till försörjningsstöd. Redan nu syns en ökning på den fronten säger Forsberg till Radio Stockholm.

Kostnaderna i framtiden blir svåra att förutsäga, kommunen har arbetat med prognoser där flyget återgår till 30, 50, 70 eller 100 procent. Oavsett vilket kommer det att betyda mycket för flera tusen människors inkomster och öde.

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.