Foto: Sigtuna kommun/Rosie Alm

Näringslivet får lättnader-Avgifter slopas

Det lokala näringslivet får stöd av kommunen i form av flera åtgärder.

Kommunen går in med flera insatser för att det lokala näringslivet ska kunna överleva under det rådande coronautbrottet. Bland annat kommer avgifter för uteserveringar inte tas ut, företag får uppskov med årliga tillsynsavgifter, man kommer underlätta för verksamheter som vill flytta ut till gatumiljö. Kommunen kommer heller inte avboka inplanerade konferenser.
– Situationen för det lokala näringslivet är mycket allvarlig. Vi har med här stödpaketet försökt att vända på varenda sten vi kan för att ta fram åtgärder som kan underlätta så mycket som möjligt för våra lokala företag att ta sig igenom den här krisen, säger Mathias Forsberg, näringslivschef i Sigtuna kommun och tillägger att fler åtgärder är under diskussion.

Riskerar mängder av arbetslösa invånare
Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) säger i ett uttalande att hela kommunledningen står bakom beslutet om lättnader för det lokala näringslivet:
– Hjälps vi inte alla åt riskerar vi att vakna upp ur den här mardrömmen med en besöksnäring som kollapsat och mängder av arbetslösa kommuninvånare.

Sedan tidigare har kommunledningen beslutat att ge Destination Sigtuna 500 000 kronor extra i ett aktieägartillskott.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.