Jaktmässan väntas locka 20 000 besökare och belasta trafiken på väg 263.Foto: Pressbild

Mycket trafik att vänta på 263:an förbi Wenngarn

Under tre dagar, från fredag den 31 maj till söndag den 2 juni, hålls en stor mässa på Wenngarn som förväntas dra till sig över 20 000 besökare. Detta kommer att resultera i betydligt ökad trafik, särskilt på väg 263.

Swedish Game Fair, med tema jakt, natur och viltvård, äger rum i den historiska slottsmiljön på Wenngarn. Evenemanget är mycket populärt och lockar deltagare från hela landet, vilket innebär att Sigtuna kommun kommer att ta emot ett stort antal besökare under helgen.

Med det stora intresset för mässan kommer väg 263, som leder till och från Wenngarn, att påverkas mest. Trafiken väntas vara som mest intensiv vid öppning och stängning av mässdagarna. Mässan öppnar klockan 09.00 alla tre dagarna och stänger klockan 17.00 på fredag och lördag, samt klockan 15.00 på söndag.

Besökare uppmanas att planera sina resor i förväg och vara beredda på eventuella förseningar på grund av den ökade trafiken.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.