Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Mycket kraftig uppgång av elnätspriser

Priserna för elnätskostnad i Sigtuna kommun är oförändrade det senaste året men på fem år är ökningen mycket kraftig.

Den senaste Nils Holgersson-rapporten över elnätspriser visar att kostnaden är 110,67 öre/kWh inklusive moms, både 2018 och 2019. Priset är således oförändrat mellan 2018-2019, dock över fem år har priset gått upp med fem procent.

Sigtuna hör till en av de nio kommunerna med högst elnätskostnad i länet, 20 öre skiljer ner till näst dyrast som är Nynäshamn. Billigast är det i Nykvarn och Södertälje med 68 öre, Bro och Väsby ligger på 81,73 öre. Högsta elnätsökningen finns i Sollentuna med 58 procent, i Sigtuna och de andra åtta kommunerna med Vattenfall som elnätsägare är ökningen 40,7 procent.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening