Mustafa är den nya digitala lotsenFoto: Sigtuna kommun

Mustafa blir kommunens digitala lots för seniorer

Mustafa som varit involverad i flera IT-företag i Märsta har nu anlitats som IT-lots för att hjälpa seniorer med deras digitala utmaningar.

Mustafa, som tidigare drivit IT-företag i Sigtuna kommun, har nu tagit rollen som digital lots för kommunens seniorer. Som digital lots stöttar han personer över 65 år att känna sig tryggare i den digitala världen.

Målet är bland annat att öka kunskapen om bank-ID och andra digitala tjänster, och att minska rädslan för bedrägerier. Utbildningarna startar under första veckan i september och hålls varje torsdag klockan 13–14.30 på Träffpunkten i Märsta centrum. Deltagarna får lära sig att använda smartphones, surfplattor och olika appar i vardagen.

För den som vill ha individuell hjälp finns även digital drop-in. Mustafa hjälper dock inte med reparationer av enheter.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Kultur & Nöje Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Kultur & Nöje Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

uppdaterad Philip Alouch Årets Eldsjäl i Valsta

Kultur & Nöje Philip Alouch, en välkänd och uppskattad profil i Valsta, har utsetts till Årets Eldsjäl av Vi är Valsta. Alouch, som föddes och växte upp i Valsta, känner sig hedrad över att ha blivit både nominerad och utvald för denna utmärkelse. Trots att han ogärna står i centrum, är han tacksam över erkännandet.